Оформлення спадщини в Україні
Відомо, що спадщина - це така нотаріальна дія, з якою зіткнеться у своєму житті практично кожна людина.
Тому давайте розглянемо основні моменти, які необхідно знати для відкриття спадщини:
- Спадщина - це перехід прав і обов'язків від фізичної особи (іменованої спадкодавцем), що померла, до інших осіб (іменованих спадкоємцями).
- До спадкового майна відноситься все те, що належало померлому на момент смерті, тобто майно та обов'язки, які обтяжують це майно.
- Процес вступу в спадщину починається безпосередньо після смерті спадкодавця. Важливо пам’ятати, що вступити в право спадкоємства або відмовитися від нього необхідно в період, визначений законодавством, а саме впродовж 6 місяців після смерті фізичної особи і не пізніше! Виключенням є спадкоємці, які на момент смерті спадкодавця прописані за однією адресою разом з померлим, або якщо спадкоємцями є малолітні/неповнолітні особи, які вважаються такими, що автоматично прийняли спадщину.
- Місцем відкриття спадкової справи є місце проживання спадкодавця на момент його смерті, іншими словами, його останнє місце проживання. Тобто, відкрити спадкову справу має право нотаріус, робоче місце якого розташоване за останнім місцем проживання померлого.
- Існує два види спадкоємства: за заповітом і згідно із законом. Якщо під час відкриття спадкової справи з'ясовується, що було складено заповіт, то спадкоємцями є тільки ті особи, які були вказані в цьому заповіті, і ніхто інший, оскільки це була воля померлого за життя. Якщо заповіту не було складено, спадщина видаватиметься згідно із законом за чергою, передбаченою Цивільним кодексом України.
Таким чином, спадкоємці протягом періоду до 6 місяців з моменту смерті спадкодавця в обов'язковому порядку повинні звернутися до нотаріуса та відкрити справу, також в цей термін спадкоємці можуть відмовитися від свого права на спадщину зовсім або на користь іншого спадкоємця. Спадкоємці приймають спадщину повністю або зовсім не приймають. Законодавство не передбачає часткового прийняття спадщини.
Звертаємо увагу, що відкриття спадкової справи не означає, що ви вже є власником майна померлого. Право власності на майно спадкодавця можна оформити лише після 6 місяців, які минули з дня його смерті, шляхом отримання свідоцтва про право на спадщину.
Отже, процес оформлення спадщини є дуже важливим. Бажано не пропускати терміни, встановлені для прийняття спадщини.