За загальним правилом до спадкоємця, що приймає спадщину, переходять не лише права померлого (наприклад, право власності на майно, тощо), але також його обов'язки (наприклад, кредитні зобов'язання). Іноді обов'язки спадкодавця перевищують вартість належного йому майна. За таких обставин спадкоємець може прийняти рішення відмовитися від спадщини.
Також під час оформлення спадщини може виникнути ситуація, коли спадкоємці добровільно між собою визначають, що усе майно померлого залишиться одному з них (наприклад, цей спадкоємець доглядав за спадкодавцем, забезпечував його матеріально).
Відмова від прийняття спадщини оформляється у формі заяви, яка подається спадкоємцем до нотаріуса (це може бути як приватний, так і державний нотаріус), що заводив спадкову справу, а якщо справу ще не була заведено, то до будь-якого нотаріуса.
Варто сказати, що заяву про відмову прийняти спадщину спадкоємець подає особисто або направляє поштою на адресу нотаріуса, але в цьому випадку його підпис має бути в обов'язковому порядку засвідчений нотаріально. Законодавством заборонене подання заяви про відмову прийняти спадок представником спадкоємця.
Законодавством чітко встановлений строк для подання такої заяви, який складає 6 місяців від дня смерті спадкодавця. Заяви, подані після зазначеного строку, нотаріусом не приймаються.
Звертаємо вашу увагу, що якщо ви передумали і все ж таки вирішили прийняти спадщину, то вам необхідно звернутися до того нотаріуса, до якого спочатку подавалася заява про відмову прийняти спадщину, й подати заяву про її відкликання. Потім подається заява про ваше прийняття спадщини. Варто зауважити, що свою заяву ви можете відкликати впродовж 6 місяців від дня смерті спадкодавця.