Під час вчинення будь-яких угод з житловим будинком не варто забувати про земельну ділянку, на якій розташований сам будинок. Наше законодавство не допускає ситуацій, коли у земельної ділянки один власник, а в будинка, розташованого на ньому, - інший.
Якщо земельна ділянка приватизована і належить власнику будинку, то переоформляти право власності на будинок потрібно одночасно з переоформленням права власності на земельну ділянку. Тобто, окрім договору купівлі-продажу будинку, потрібно ще оформити й договір купівлі-продажу земельної ділянки.
Земельна ділянка може бути передана власнику будинку з комунальної власності в тимчасове користування. В цьому випадку в договорі купівлі-продажу будинку описується ця земельна ділянка, вказується її кадастровий номер.
Зараз всі договори купівлі-продажу нерухомого майна підлягають обов'язковому нотаріальному посвідченню, що є запорукою законності їх вчинення. Сьогодні нотаріус, посвідчуючи договір купівлі-продажу будинку, земельної ділянки, одночасно реєструє на нового власника право власності в Державному реєстрі речових прав. Тобто, ви залишаєте нотаріуса вже повноправним власником будинку, і немає необхідності реєструвати своє право власності в будь-яких інших органах.
Під час посвідчення договору купівлі-продажу нотаріус перевіряє усі документи, подані для укладення договору, наявність арештів і/або заборон на відчуження будинку, чинність довіреності (якщо договір укладається представником).
Звертаємо увагу, що якщо будинок належить продавцю більше 3-х років, і продаж цього будинку буде першим продажем нерухомості в році, то дохід, отриманий від продажу, не оподатковується.