Документ, який надає право представляти інтереси, видається особі для надання їй права вчинення будь-яких дій замість громадянина, який видав цю довіреність. Такий документ використовують громадяни та підприємства.
Довіреність на представництво інтересів фізичної особи передбачає однобічне складання. Громадянин довіряє право представляти свої інтереси іншій особі, тобто уповноважує цю особу вирішувати питання замість себе.
Існують дві форми такої довіреності: без засвідчення та із засвідченням уповноваженою особою (нотаріусом). Більшість юридичних дій вимагають нотаріального засвідчення, а документи, оформлені громадянами, дорівнюються до документів, які засвідчив нотаріус. Довіреність втрачає чинність після закінчення трьох років. У тексті довіреності обов'язково прописується дата її складання, інакше вона буде недійсною.
Документ, що надає права представляти інтереси громадянина, досить простий і не вимагає обов'язкового нотаріального засвідчення. Такий документ може використовуватися за місцем роботи та навчання громадянина.
Будь-яка людина має повне право видати довіреність, яка наділяє громадянина, який одержав довіреність, правом виступати від імені громадянина, який видав довіреність. Для громадян і підприємств складання таких документів відбувається майже ідентично.
Громадянин, який бере участь у взаєминах із довіреною особою, має право перевірити документи, що підтверджують особу довіреної особи. Довіреність складається у вільній формі.
Бувають одноразові довіреності, що оформляються для однієї єдиної дії. Існують довіреності, які надають право на кількаразове вчинення однотипних дій упродовж конкретного строку.
Засвідчення нотаріуса необхідно у виняткових випадках.
До виняткових моментів відносять довіреності, спрямовані на ведення справ, які передбачають зміни якої-небудь інформації в державних реєстрах.
Угоди, які вносять зміни в реєстри, пов'язані з нерухомістю. Нерухомість – це сфера, яка потребує втручання закону. В інших ситуаціях втручання нотаріуса не є обов'язковим. Довіреність складається в будь-якій формі, але в ній мають прописуватися кілька основних моментів:
- Указати в назві, що цей документ надає право представляти інтереси;
- Дата та місце, де оформлений документ;
- Дані громадянина, який видав довіреність;
- Дані громадянина, який одержує довіреність;
- Повний список дій, який містить повноваження довіреної особи;
- Строк дії документа;
- Підпис довірителя.
Для засвідчення документа, громадянам необхідно оплатити послуги нотаріуса. Вартість засвідчення довіреності нотаріусом становить приблизно двісті гривень.
Як оформити довіреність на право представництва інтересів підприємства?
Представником компанії, окрім начальника, може стати будь-яка людина або підприємство, якому була видана довіреність від цієї компанії. Компанія може у довільній формі оформляти довіреність, але водночас засвідчувати її підписом і печаткою голови. В обов'язковому порядку прописується дата оформлення, тому що без неї документ нечинний. Строк чинності не може тривати більш трьох років, а в тому разі, якщо тривалість не прописана, то вона умовно діє один рік з моменту підписання. Також треба вказати дані громадянина, що одержав довіреність. Не можна скорочувати слова в тексті документа. Числа пишуться словами та цифрами. Дотримання цих правил надає можливість довіреній особі виконати довіреність вчасно, без різного роду непорозумінь.
Здебільшого довіреність, що наділяє особу спеціальним правом представництва підприємства, оформляється для проведення одноразової дії або регулярного виконання однотипних дій. Одному зі співробітників підприємства за наказом керівника може видаватися генеральна довіреність. Такий документ передає всі або більшу частину повноважень, якими володіє голова організації.
Документ не вимагає засвідчення нотаріуса, за винятком тих моментів, коли співробітник отримує право на користування рухомим і нерухомим майном. Довіреності, які видані з метою виконання важливого доручення, для уникнення непорозумінь рекомендується засвідчити. Це буде підтвердженням правомірності вчинених дій і послужить доказом у судовому розгляді у разі виникнення конфліктної ситуації.
Уніфікована форма складання довіреності передбачена тільки для отримання матеріальної вигоди. Вона виступає первинною бухгалтерською довіреністю. Крім печатки з підписом начальника, необхідно так само включити в довіреність підпис головного бухгалтера.
У більшості випадків документ на представництво інтересів компанії видається бухгалтерам для взаємодій з органами оподатковування. Такий документ передає цілий список прав. Документ на надання права звітності має надаватися як під час особистої присутності бухгалтера, так і під час відправлення документів в електронному виді.