Якщо ви маєте готову бізнес-ідею, то перед початком її реалізації необхідно започаткувати власну справу, зареєструвавшись як фізична особа-підприємець. Новачкам, які вперше засновують свій бізнес, доводиться розраховувати тільки на свої знання й фінансові заощадження. Для відкриття своєї справи необхідно чітко визначитися із організаційно-правовою формою та іншими нюансами реєстрації.
Що таке реєстрація ФОП? Загальні моменти
Перш ніж займатися реєстрацією, варто розібратися в термінології. Деякі слова й абревіатури можуть неправильно трактуватися на різних форумах, у повсякденному житті, що може призвести до помилок і значної витрати часу.
Широко вживається абревіатура СПД, тобто суб'єкт підприємницької діяльності, яку зазвичай вживають як синонім ФОП. Справді, ФОП – це дійсно СПД, але СПД можна також назвати й юридичну особу. Тому вживати СПД саме у значенні ФОП не є коректним. ФОП — це фізична особа–підприємець, нею можуть бути як громадяни України, так і іноземці чи особи без громадянства. Під терміном ФОП розуміється підприємницька діяльність, яка здійснюється на території України в межах чинного законодавства країни. Часто вживається формулювання реєстрація ФОП Київ, яка означає, що фізична особа-підприємець реєструє власну справу в Києві.
Як вже було сказано вище, ФОП - це ведення приватного підприємництва без утворення юридичної особи.
Реєстрація ФОП в Україні здатна зайняти в новачка багато часу, сил і фінансів. Рекомендуємо уважно вивчити законодавство нашої держави з цього питання.
За законом реєстрацією ФОП (Київ) можуть займатися нотаріуси. Майбутній підприємець сам обирає оформити ФОП самостійно або звернутися до нотаріуса.
Вибір КВЕД і системи оподатковування для ФОП
Першим кроком для майбутнього підприємця є визначення кодів видів економічної діяльності (КВЕД). Реєстрація ФОП має перевагу перед юридичною особою, яка полягає в спрощеній системі оподаткування.
За законодавством України існують певні обмеження, які забороняють ФОП займатися певними видами діяльності. Наприклад, не можна займатися обміном валют, надавати поштові послуги тощо. Дізнатися про повний перелік обмежень ви можете або самостійно, використовуючи інтернет, або отримавши консультацію юристів телефоном.
Спрощена система оподатковування в Україні має спеціальні 3 групи, на які розподіляють підприємців:
- 1 група. Загальний дохід підприємця обмежується сумою 300 тисяч гривень на рік. Використання найманої праці виключено. Види діяльності: роздрібна торгівля, надання побутових послуг населенню.
- 2 група. Обсяг прибутку становить до 1,5 млн. гривень на рік. Для роботи дозволяється наймати колектив чисельністю до 10 осіб. Ця група осіб надає послуги звичайним споживачам і платникам єдиного податку, а також займається виробництвом, продажем товарів, ресторанною діяльністю.
- 3 група. Дохід до 5 млн. гривень на рік. Немає обмежень щодо кількості найманих працівників. Дозволяється надавати будь-які послуги й продавати товари населенню, юридичним особам з будь-якою системою оподатковування.
Для кожної групи визначається конкретний розмір або ставка податку.
Реєстрація ФОП в Україні: хто може стати підприємцем?
Підприємницька діяльність у межах українського законодавства доступна для всіх громадян. Оформити ФОП можуть громадяни України та інших держав, особи без громадянства. Підприємницька діяльність у цьому разі здійснюється на території України. Оформлення ФОП (Київ) можливо навіть для неповнолітніх. Важливо, щоб підприємцю було 16 років і був наявний дозвіл від батьків.
Іноземні громадяни, що проживають на території України, повинні надати відповідні документи. Реєстрація ФОП (Київ) може здійснюватися через довірену особу. Для цього нотаріусу пред'являється довіреність, паспорт і ІПН особи. Також у цьому разі необхідно пред'явити картку реєстрації ФОП із заповненими даними.
Реєстрація ФОП у Києві: особливості
Якщо ви вирішили зайнятися бізнесом, то варто знати, що відкрити ФОП можна за місцем реєстрації проживання. Тому оформлення документів у Києві можливо тільки для осіб, офіційно зареєстрованих у столиці.
Для реєстрації підприємницької діяльності досить підготувати заяву. На перший погляд така процедура здається досить легкою та такою, що не потребує допомоги. На практиці майбутні бізнесмени стикаються з тим, що їх документи залишаються без розгляду. Подібні випадки говорять про те, що є невідповідність передбаченим вимогам або дані внесені не повністю. Невірне заповнення заяви стає перешкодою для відкриття ФОП.
Нотаріус оформляє документи відповідно до державних вимог. Перевіряє ваші матеріали на предмет наявності підстав для відмови. Найпоширеніші причини: невідповідність даних, наявність обмежень на певні види діяльності або неправильний вибір групи оподатковування. Нерідкими є випадки, коли відмова надходить через те, що особа вже зареєстрована як підприємець.
Реєстрація ФОП (Україна) в нотаріуса
Зараз приватний нотаріус в Україні наділений правами державного реєстратора. Завдяки цьому реєстрація ФОП стала простою й прозорою процедурою, доступною для кожної людини. В нотаріуса можна оформити всі документи, вибрати спосіб оподатковування й зареєструватися як фізична особа-підприємець.