Можливо, кожна людина замислювалася над питанням: «Хто ж буде користуватися моїм майном після моєї смерті?» Щоб таке питання не виникало, можна оформити в нотаріуса такий документ як заповіт. Давайте розглянемо більш докладніше спадкування за заповітом.
Заповіт – це особисте розпорядження фізичної особи на випадок її смерті. Тому заповідач особисто повинен прийти на прийом до нотаріуса та скласти заповіт. Заповіт може бути складений як на родичів, так і на осіб, не пов'язаних з вами родинними відносинами, як на все майно, яке вам належить або буде належати на момент смерті, так і на певний об'єкт. І самий цікавий момент - заповідач може не тільки в майбутньому передати своє майно за заповітом будь-кому, але й позбавити будь-кого зі спадкоємців за законом права на спадщину.
Заповідач у своєму заповіті може зробити заповідальну відмову, наприклад, після смерті заповідача спадкоємець одержить право власності на квартиру, але в нього виникне обов'язок надати іншій особі право користування цією квартирою.
Якщо ви бажаєте, щоб спадкоємець виконав яку-небудь дію (поступив в університет, переїхав жити в певне місце, тощо), ви можете скласти заповіт з умовою. Наприклад, якщо онук поступить вчитися у вищий навчальний заклад, він одержить від вас у спадщину квартиру. Слід сказати, що умова, зазначена в заповіті, повинна існувати на день смерті спадкодавця.
Подружжя, які мали майно в спільній власності, можуть скласти загальний заповіт на це майно. Після смерті одного з подружжя його частина в праві власності переходить до того з них, хто пережив, і тільки після смерті другого з подружжя, спадкоємець за заповітом одержує право на оформлення спадщини та одержання свідоцтва про право на спадщину..
Перед складанням заповіту краще проконсультуватися в нотаріуса, який допоможе Вам розібратися у всіх можливих його видах, щоб усі Ваші побажання були враховані в документі.