Ви хочете подарувати належний вам будинок дітям, онукам або іншому щасливчику, але не маєте жодного уявлення, що треба робити в цьому випадку? Спробуємо вам допомогти розібратися в цьому.
Спершу варто сказати, що дарування, або як його прийнято називати, дарча, оформляється у вигляді нотаріально посвідченого договору дарування. Головною відмінністю договору дарування від інших договорів є його БЕЗОПЛАТНИЙ характер. В результаті укладення договору дарування ваше право власності припиняється, і виникає право власності в Обдаровуваного; у свою чергу, Обдаровуваний не здійснює у Ваших інтересах будь-яких дій.
Оскільки договір дарування - це безоплатний договір, то ви не можете зобов'язати обдаровуваного вчинити на вашу користь будь-які дії: майнові або немайнові.
Під час вчинення договору дарування будинку не варто забувати про земельну ділянку, на якій розташований сам будинок. Наше законодавство не допускає ситуацій, коли у земельної ділянки значиться один власник, а в будинка, розташованого на ньому, - інший.
Якщо земельна ділянка приватизована і належить власнику будинку, то потрібно переоформляти право власності на будинок одночасно з переоформленням права власності на земельну ділянку. Тобто, окрім договору дарування будинку, потрібно ще оформити й договір дарування земельної ділянки.
Земельна ділянка може бути передана власнику будинку в тимчасове користування з комунальної власності. У подібному випадку в договорі дарування будинку описується ця земельна ділянка, вказується її кадастровий номер, і укладати окремий договір дарування земельної ділянки не потрібно.
Сьогодні нотаріус, посвідчуючи договір дарування будинку, одночасно обов'язково в Державному реєстрі речових прав самостійно реєструє на нового власника право власності. Тобто, Обдаровуваний залишає нотаріуса вже повноправним власником будинку, і немає необхідності вам додатково реєструвати своє право власності в будь-яких інших органах.
Під час посвідчення договору дарування нотаріус ретельно перевіряє усі документи, подані для укладення договору, наявність арештів і заборон на відчуження будинку, що фігурує в договорі, чинність довіреності (якщо договір укладається представником).
Варто зазначити, що під час укладення договору дарування, в якому сторонами виступають члени сім'ї першого ступеня спорідненості (згідно із законом до них відносяться батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені), дохід, отриманий як подарунок, підлягає оподаткуванню за нульовою ставкою. У разі оформлення договору дарування в інтересах інших осіб розмір податку складатиме 5 %.
Звертаємо увагу, що для укладення договору дарування до нотаріуса звертаються як Дарувальник, так і Обдаровуваний, їх особиста присутність є обов'язковою умовою для нотаріального посвідчення договору.