Що таке договір на дарування квартири?
За законом дарувати можна навіть велике майно, зокрема квадратні метри. За статистикою найчастіше українці оформляють дарування на квартиру. Така дія передбачає повну передачу прав власності від однієї людини іншій.
За українським законодавством у разі дарування майна оформляють договір дарування на квартиру. За документом житлові квадратні метри передаються іншій людині на безоплатній основі. Вимагати що-небудь на обмін дарувальник не має право. Це одна з головних відмінностей передачі майна в дарунок від процедури купівлі-продажу.
За договором дарування можна передати й частину квартири. Якщо загальну житлову площу було придбано в шлюбі, то під час складання й підписання договору потрібна згода другого подружжя на вчинення нотаріальної процедури.
Які документи потрібні для оформлення договору дарування квартири?
Для чистоти процедури й надання договору чинності документ оформляють у нотаріуса. Перевіряється наявність і відповідність усіх документів установленим нормам. Також під час підписання встановлюють справжність підписів за наданими документами.
У нотаріуса ви також зможете скласти довіреність. У документі варто вказати термін дії довіреності, щоб уникнути двозначного трактування. Нотаріус у Києві забезпечить отримання юридичної послуги у межах законодавства. Це дозволить розпоряджатися майном на користь довірителя.
Договір дарування квартири в Україні оформляють за наявності документів, зазначених вище.
Після вчинення акту дарування нотаріус реєструє нового власника в Державному Реєстрі речових прав. Додатково оформляти право власності Обдаровуваному не потрібно.
Вибір нотаріуса відбувається залежно від місця реєстрації однієї зі сторін договору або розташування квартири. Наприклад, якщо квартира розташована в Києві, а один з учасників проживає в Ірпені, а інший — у Броварах, то необхідно звернутися до нотаріусів, що працюють в одному з 3 міст.
Договір дарування на квартиру: особливості
Один з головних нюансів під час оформлення — це ступінь споріднення. Родичі 1 і 2 ступеня звільняються від сплати податку на дарування. До них відносяться діти, батьки, брати/сестри, бабусі й дідусі. У разі дарування іншим людям, з якими вас не пов'язують родинні стосунки, виникне податок. Цю суму сплачує Обдаровуваний.
Також варто врахувати наявність додаткових мит і податків, якщо одна зі сторін договору є нерезидентом України.
Договір дарування квартири: додаткові умови
Квартира за договором дарування може бути передана у власність із певною умовою. Нагадуємо, що процедура має на увазі безоплатний дарунок, тобто Обдаровуваний не платить гроші Дарувальнику в обмін за квадратні метри.
У документі можна вказати, що у квартирі буде проживати прописаний родич. У цьому разі не можна виселити або зняти людину з реєстраційного обліку. Також договір може набувати чинності з певної дати або моменту. Наприклад, батьки можуть передати дитині майно після укладення шлюбу. Також можна вказати певну дату: через 2 роки.
У цьому разі необхідно враховувати, що договір буде анульовано у разі смерті однієї зі сторін до набрання чинності документом. Варто зважити всі «за» і «проти» під час оформлення подібних умов.
Чи можна оскаржити договір?
Законодавством передбачено моменти, за яких після реєстрації договору дарування квартири договір може бути оскаржено. Дарувальник може розірвати дарування в суді, якщо:
- договір було підписано під погрозою або примусом;
- вчинено злочин з боку Обдаровуваного щодо Дарувальника або його родичів;
- факт Дарунка виявився угодою, отримано гроші за квартиру;
- Дарувальник був обманутий;
- наявність психічного захворювання в першого власника житла, що зробило його недієздатним на момент підписання документа.
Подати до суду можна впродовж року після підписання сторонами договору. Також розірвати угоду можна за обопільною згодою двох сторін.
Варто пам'ятати, що нотаріус під час вчинення акту Дарування перевіряє наявність і відповідність законодавству всіх документів, а також справжність підписів. За інші моменти несуть відповідальність тільки сторони, що підписують договір.