Громадяни України часто їздять за кордон не тільки для відпочинку, але й в робочих і ділових справах, з метою навчання. Вирішуючи особисті або професійні справи в іншій країні, людині потрібні правильно оформлені документи. Для подачі таких документів до офіційних установ необхідно привести їх у відповідність вимогам іншої держави.
Більшість країн світу дотримуються Гаазької конвенції, що полегшує процедуру легалізації документів. Завдяки цьому для подачі офіційних документів досить поставити апостиль.
Що таке апостиль?
Під апостилем розуміють штамп, поставлений компетентними органами. Ця печатка підтверджує справжність підписів і повноваження посадових осіб, що видали документ. Апостилізація робить свідоцтва, довідки чинними на території інших країн. Одержавши відповідний штамп, людині не потрібно звертатися до консульства для додаткового засвідчення.
Де поставити апостиль на документи в Україні?
До 2020 року спрощену процедуру легалізації (Апостиль) виконували тільки 3 державних органи, а саме:
- Міністерство науки та освіти (дипломи, атестати, сертифікати та інші документи);
- Міністерство юстиції (документи нотаріату, органів юстиції та суду);
- Міністерство закордонних справ (медичні, податкові документи, довідки про несудимість, документи, видані архівами).
З 7 березня 2020 року змінився порядок проставляння апостилю. Відповідно до чинного законодавства нотаріусу дозволено ставити штамп на низку документів. Наказ дозволяє виконувати цю процедуру державним і приватним фахівцям.
Апостиль на документи в нотаріуса
7 березня набрав чинності наказ Міністерства юстиції, який полегшує й прискорює процедуру апостилювання для громадян України. Згідно з розпорядженням органу виконавчої влади ставити апостиль на документи тепер може й нотаріус.
- апостиль на нотаріальні документи;
- апостиль на документи, видані органами ЗАЦС (свідоцтво про народження, про шлюб, про смерть);
- апостиль на документи із суду.
Зверніть увагу, що нотаріус не ставить апостиль на документи з поліції, Пенсійного фонду, податкової служби, Міністерства освіти. Штамп на ці документи як і раніше ставиться у відповідних міністерствах.